SSS
Sık Sorulan Sorular
Cevaplar
Bu dönem SEC kodlu Seçmeli ders almak istiyorum; bu dersi nereden, nasıl seçebilirim? Einstein şifreniz ile kendi sayfanıza giriniz, karşınıza bu dönem kendi programınızda alacağınız zorunlu dersler listesi çıkacaktır.
Sayfanın üst kısmında 2 adet seçmeli dersler seçeneği göreceksiniz; ilki programınızın seçmeli dersler listesi, 2.cisi ise bölüm dışı ( program dışı) seçmeli dersler listesidir.
2. listeden okul adı olarak “rektörlük” seçiniz.
Açılan penceredeki dersler “SEC” kodlu derslerdir.
Bu derslerden istediğinizi seçebilirsiniz.
Seçtiğiniz bu ders danışmanınızın sizinle ilgili olan sayfasında kendisi tarafından görülecektir.
Bu işlemden sonra danışmanınızla görüşünüz ve danışmanınızın bu derse onay verip vermeme kararını öğreniniz.
Seçmiş olduğum ders/leri kayıtlı olduğum bölümün program koordinatörü/danışmanım onaylamak zorunda mı? Tüm derslerinizi program koordinatörü veya danışmanınız onaylamadan alamazsınız. SEC kodlu dersi seçtiğinizde yine mutlaka program koordinatörünüz veya danışmanınızla iletişime geçiniz ve onun “SEC” kodlu dersi almanızı onaylayıp onaylamadığını öğreniniz.
Seçmeli derslerin kredi ve AKTS bilgilerine nereden ulaşabilirim Lütfen ilan edilen SEC Kodlu Derslerin Listesi’nden derslerin kredi bilgisinin kontrol ediniz. Alternatif olarak derslerin bilgi paketlerin formunda bu bilgi mevcuttur.
Seçmeli derslerin kontenjan bilgilerine nereden ulaşabilirim Her dönem, ders sorumlularından edinilen bilgiler doğrultusunda ders kontenjanları güncellenerek ana sayfamızda ilan edilmektedir. Lütfen oradan takip ediniz.
Ders kontenjan artırımı talebinde bulunabilir miyim? Derslerin kontenjanları dersin özelliklerine ve derslik durumuna göre ders sorumluları tarafından belirlenmektedir. Dersi programınıza ekleyemediyseniz ilk hafta derse giderek ders sorumlusu ile görüşmenizi öneririz.
Bir dönemde kaç seçmeli ders alabilirim? O dönemdeki ders programınız yoğunluğuna göre seçebilirsiniz. Danışmanınız ile beraber çalışmanız önerilir.
Bir dönemde kaç seçmeli ders alabilirim? O dönemdeki ders programınız yoğunluğuna göre seçebilirsiniz. Danışmanınız ile beraber çalışmanız önerilir.
Yanlış bir seçmeli ders aldım. Ne yapmalıyım Seçmeli derslere talep yoğundur. Lütfen, seçmeli dersleri derslerin bilgi paketlerini okumuş olarak ve haftalık programınıza uyacak şekilde ALINIZ. Herhangi bir nedenle üzerinizden düşürmek istediğiniz dersi Ekle-Sil Haftası bitmeden üzerinizden düşürünüz.
Ders Sorumlusu’ nun iletişim bilgilerine nereden ulaşabilirim Üniversitemizin akademik personeline ait bilgiler ders sorumlusunun bağlı olduğu birimin sayfasında mevcuttur. Öncelikle, ders sorumlusunun hangi birimde çalıştığını kontrol ediniz. İlgili sayfada bulunan Yakın Doğu uzantılı e-mail ve ofis telefonundan ulaşabilirsiniz
Seçmeli derslerin devam-devamsızlık şartı nedir? Seçmeli derslere öğrenci devamı koşulları üniversitemizin yönetmeliği uygulanmaktadır.
Bir seçmeli dersten başarısız oldum ne yapmalıyım? Başarısız olduğunuz dersi tekrar alabilirsiniz ya da o dersin yerine eşit kredili başka bir ders alıp başarılı olduğunuzda başarılı olduğunuz dersi başarısız olduğunuz dersin yerine saydırabilirsiniz
SEC kodlu dersler Bölüm dışı seçmeli ders midir? EVET, tüm SEC kodlu dersler bölüm dışı seçmeli derstir.
Seçmiş olduğum ders transkripte işlenecek mi? EVET, mezun olduğunuzda bu ders (ler) den eğitim aldığınızı ve başarılı olduğunuz gösteren değerlendirme notu ile birlikte transkriptinizde eklenmiş olacaktır
Seçmeli dersler için ek ücret ödemek gerekli mi? Eğer ücret ödenecekse her ders için ayrı ayrı mı belirleniyor? HAYIR, Seçmeli dersler için ek ücret talep edilmemektedir.
Aynı seçmeli dersten başarılı olsam bile daha sonraki dönemlerde yeniden alabilir miyim? EVET
Seçmeli dersten başarısız olduğum taktirde not ortalamam düşecek mi? EVET, çünkü seçmeli ders eğitim programınızdaki diğer derslerden birisidir. Genel not ortalamanızı hesaplanırken bu ders te katılır.
Seçmiş olduğum dersin eğitiminin hangi gün ve saatte nerede olduğunu bildiren bir link var mı? Einstein sistemindeki SEC kodlu derslerin link’i mevcuttur
Seçmiş olduğum ders/leri kayıtlı olduğum bölümün program koordinatörü/DANIŞMANIM onaylamak zorunda mı? Tüm derslerinizi program koordinatörü veya danışmanınız onaylamadan alamazsınız. Ders seçimi sırasında mutlaka program koordinatörünüz veya danışmanınızla iletişime geçiniz ve onun önderliğinde ders seçimi yapınız
Ön lisans öğrencisiyim. SEC kodu ile tanımlanmış ön lisans/ lisans/ yüksek lisans/ doktora seviyesindeki derslerinden istediğimi seçebilir miyim? EVET. SEC kodlu derslerden; almış olduğunuz eğitim seviyesinden bağımsız ders seçimi yapabilirsiniz
Lisans öğrencisiyim. SEC kodu ile tanımlanmış ön lisans/ lisans/ yüksek lisans/ doktora seviyesindeki derslerinden istediğimi seçebilir miyim? EVET. SEC kodlu derslerden; almış olduğunuz eğitim seviyesinden bağımsız ders seçimi yapabilirsiniz
Yüksek lisans öğrencisiyim. SEC kodu ile tanımlanmış ön lisans/ lisans/ yüksek lisans/ doktora seviyesindeki derslerinden istediğimi seçebilir miyim? EVET. SEC kodlu derslerden; almış olduğunuz eğitim seviyesinden bağımsız ders seçimi yapabilirsiniz
Doktora öğrencisiyim. SEC kodu ile tanımlanmış ön lisans/ lisans/ yüksek lisans/ doktora seviyesindeki derslerinden istediğimi seçebilir miyim? EVET. SEC kodlu derslerden; almış olduğunuz eğitim seviyesinden bağımsız ders seçimi yapabilirsiniz

Aşağıdaki listede merak ettikleriniz ile ilgili herhangi bir bilgi bulamadığınız takdirde, DOSD Koordinatörlük sayfasındaki diğer birimlerin SSS bölümüne bakmanızı, yine de yardımcı olacak açıklamayı ulaşamadığınız takdirde koordinatörlüğümüzle iletişim kurmanızı öneririz. )

Aşağıdaki tablo sadece 2016-2017 yarıyılı için geçerlidir.

Sık Sorulan Sorular
Cevaplar
Ortak dersleri verecek olan öğretim elemanlarının diğer yükleri ortak dersin verilmesini engellerse, bu derslerin öğretim elemanları değişebilir mi? Böyle bir engelleme söz konusu olmayacaktır çünkü ortak derslere atanacak olan öğretim elemanlarına söz konusu asgari ders saati zaten ortaklaşma gerçekleşmeden önce verilmiş olacaktır. Öğretim elemanı seçimleri ders saatleri ve uzmanlık alanları göz önünde bulundurularak yapılacaktır.
Öğretim programımızdaki tüm seçmeli dersler bu yeni sistemle birlikte tüm öğrencilere açık mı olacak? Evet, bir öğrenci ders seçmek için sisteme girdiğinde o yarıyılda tüm öğretim programlarına ait açılmış tüm dersleri görecek ve seçebilecektir.
Öğrencinin kendisi için uygun seçmeli dersi seçmesi için öğretim elemanın yapacağı ders açma işlemi sırasında o derse ait önkoşulu (ders kodu halinde) tanımlamış olması gerekir.
Öğretim elemanları , şu anda Öğretim programlarımızda mevcut seçmeli dersler dışında başka seçmeli ders/ler de açabilecek mi? Evet, Seçmeli Dersler Koordinatörlüğü tüm öğretim elemanlarına ayrı bir duyuru yapacak ve öğretim elemanı istediği bir dersi seçmeli ders olarak öğrencilerimize sunabilecektir.
Bu yeni seçmeli ders/ler Seçmeli Dersler Koordinatörlüğü’ne bağlı ders/ler olacaktır.
Öğretim elemanı Seçmeli Dersler Koordinatörlüğüne bağlı olarak açacağı ders için kimden izin alacak? Bu derslerin yönetim birimi Seçmeli Dersler Koordinatörlüğü olacak ve Seçmeli Dersler Koordinatörlüğü web sayfası aracılığı ile öğrencilere sunulacaktır